Postawienie fundamentu to jeden z pierwszych i najważniejszych kroków na drodze do postawienia jakiegokolwiek budynku. Aby to co na nim stanie wytrwało przez długie lata, a nawet dziesiątki lat, fundament musi być wykonany zgodnie ze sztuką, dostosowany do podłoża a także samej konstrukcji budynku.
Mówi się, że roboty fundamentowe należą do najważniejszych prac na placu budowy. Przystępujemy do nich po zakończeniu robót ziemnych i po odpowiednim przygotowaniu podłoża. Warto więc zapoznać się z dokumentacją geotechniczną wykonaną na podstawie badań terenowych oraz obliczeń typowo konstrukcyjnych. Bardzo istotną rzeczą podczas wykonywania fundamentu jest głębokość posadowienia, jego rodzaj oraz wymiary.
Budynek jest połączony z podłożem gruntowym za pomocą fundamentów. Warto jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji dokonać wyboru na jakim fundamencie postawimy budynek. Wszystko zależy od obciążenia jakie fundamenty muszą przenieść na grunt i jakiego typu konstrukcja na nich stanie.
W budownictwie jednorodzinnym wyróżniamy trzy podstawowe typy fundamentów:
- Ławy fundamentowe
- Fundament typu crawl-space
- Fundament płytowy
Ławy fundamentowe
To najbardziej powszechny rodzaj posadowienia budynku na gruncie, są one o przekroju prostokątnym, mają znacznie większą długość niż szerokość, a ich wymiary uzależnione są od rodzaju gleby oraz obciążeń jakie musza do niej przenieść.
Ławy fundamentowe można wylać bezpośrednio w gruncie lub w szalunku jeżeli zajdzie taka konieczność. Zawsze należy pamiętać o zastosowaniu hydroizolacji, która zapobiega przenikaniu wody z gruntu do fundamentu.
Przed wylaniem betonu – zazwyczaj rodzaj C12/15 – należy w wykopie ułożyć prawidłowo wykonane zbrojenie, które wzmacnia konstrukcję betonową zarówno pod względem rozciągania jak i ściskania.
Fundament Crawl-Space
Niewątpliwie jest to najtańszy rodzaj fundamentu. Oszczędność na betonie oraz piasku wsypywanym do środka oraz wszystkich pochodnych tych dwóch materiałów – koparka, robocizna – oraz brak betonowych wylewek jest znacząca.
Wykonanie tego rodzaju fundamentu jest stosunkowo łatwe, można go zbudować w zależności od gruntu z pojedynczych słupów fundamentowych wylanych z betonu lub na jednej ścianie fundamentowej wykonanej w obrysie budynku. Następnie, na tak przygotowanej konstrukcji układa się drewniany strop na legarach o odpowiednim przekroju.
Fundament crawl-space stosuje się pod budynki o lekkiej konstrukcji najczęściej drewnianej, szkieletowej, co sprawia że jest bardzo popularny w Kanadzie czy Skandynawii, gdzie ten rodzaj budownictwa jest bardzo rozwinięty.
Bardzo istotną zaletą tego typu fundamentu jest „ciepła podłoga”, pod stropem znajduje się bowiem poduszka powietrzna, a w samym stropie 25 cm wełny.
Fundament płytowy
Płyta fundamentowa stanowi element konstrukcyjny budynku. Jest to coraz cześciej wykorzystywane rozwiązanie w budownictwie jednorodzinnym. Płyty fundamentowe oprócz podstawy budynku są zazwyczaj jednocześnie posadzką pierwszej kondygnacji domu.
W ich wnętrzu rozmieszcza się instalacje gazowe, wodno-kanalizacyjne oraz grzewcze. To rozwiązanie wygodne i oszczędzające czas potrzebny do rozpoczęcia etapu związanego ze stawianiem ścian domu. Jednak trzeba pamiętać, że płyta nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem ze względu na podłoże, które musi być stabilne i odpowiednio zagęszczone.
Płyta wylewana jest z betonu, zgodnie z przygotowanym projektem. Przed wylewką należy przygotować wszystkie instalacje i plan jak mają zostać rozprowadzone w podłodze. Dodatkowo, aby fundament był dobrze zabezpieczony, należy zadbać o odpowiednie zbrojenie. Trzeba pamiętać, że wszystkie prace muszą być wykonane zgodnie z projektem i przez doświadczonego wykonawcę. Firma Dawaluk, jako wykonawca posiadający wieloletnie doświadczenie na rynku budowlanym pomoże Państwu zarówno w wyborze jak również wykonaniu fundamentów pod każdą inwestycję.