Jednym z bardzo ważnych etapów podczas budowy domu jest wykonanie izolacji termicznej. Jest to przede wszystkim skuteczna metoda obniżenia rachunków za ogrzewanie, co w perspektywie kilkuletniej może dawać naprawdę spore oszczędności. Poprawia ona również komfort mieszkania, zapewniając optymalne temperatury zarówno latem, jak i zimą. Aby móc w pełni cieszyć się efektami wykonanych prac termomodernizacyjnych, należy zadbać o ocieplenie nie tylko ścian i fundamentów, ale w przypadku domów z poddaszem użytkowym również o właściwe zaizolowanie dachu.

Dlaczego izolacja termiczna poddasza jest ważna?

Zabezpieczenie połaci dachowych materiałami o dobrych parametrach izolacyjnych to przede wszystkim duże oszczędności finansowe. Przez dach możemy tracić spore ilości ciepła, czego w prosty sposób można uniknąć, wybierając do izolacji odpowiedni materiał. Poza tym, właściwie ocieplony dach pozwala cieszyć się komfortowymi temperaturami wewnątrz domu przez cały rok. Poddasze jest bowiem silnie narażone nie tylko na zbytnie wychłodzenie jesienią i zimą, ale również na przegrzewanie latem. Jeżeli zadbamy o właściwą izolację termiczną, to unikniemy tych nieprzyjemnych w skutkach wahań temperatur.

Izolacja poddasza – pianka czy wełna?

Nie bez znaczenia jest rodzaj materiału, jaki wybierzemy do ocieplenia dachu. Coraz częściej w budynkach mieszkalnych wykonywana jest izolacja pianą natryskową, która stopniowo wypiera tradycyjnie stosowaną wełnę mineralną. Dlaczego? Powodów jest wiele i warto się z nimi zapoznać, jeśli planujemy ocieplenie domu.

Na etapie wyboru materiały izolacyjnego należy pamiętać, że poddasze to duża liczba skosów i trudno dostępnych przestrzeni. Materiał izolacyjny przede wszystkim musi być łatwy w położeniu i umożliwiać dokładne pokrycie wszystkich powierzchni. Piana poliuretanowa dzięki swojej przyczepności do różnych materiałów budowlanych umożliwia bezpośrednie aplikowanie jej na konstrukcję poddasza. Wykonując izolację natryskową, można również kontrolować grubość nakładanej warstwy ocieplenia. Ponadto pianka poliuretanowa pozwala wykonać tzw. izolację bezspoinową, dzięki czemu unikniemy powstawania mostków termicznych, które powodują straty ciepła. Jeśli dodamy do tego bardzo dobre właściwości izolacyjne poliuretanu (nie tylko termiczne, ale i akustyczne), to mamy już pełną listę najważniejszych zalet tego materiału.

Czy warto wykonać ocieplenie poddasza pianką poliuretanową?

Biorąc pod uwagę korzyści z zastosowania poliuretanowych izolacji natryskowych, odpowiedź na to pytanie jest prosta – zdecydowanie warto. Przede wszystkim w łatwy i wygodny sposób wykonamy izolację poddasza, docierając w każde trudno dostępne przestrzenie. Dobra przyczepność piany poliuretanowej do różnych powierzchni budowlanych ułatwia daje gwarancję wykonania wydajnego ocieplenia domu, niosącego za sobą korzystny aspekt ekonomiczny. Jednocześnie zyskujemy dobrą izolację akustyczną, dzięki czemu poddasze jest wytłumione od zewnętrznych hałasów, takich jak ruch uliczny czy padający deszcz.