Izolacja budynków w rolnictwie

Piana poliuretanowa ze względu na swoje bardzo dobre właściwości termoizolacyjne doskonale sprawdza się nie tylko przy ocieplaniu domów i budynków przemysłowych, ale również w gospodarstwach rolnych. Zapewnienie odpowiednich warunków termicznych i sanitarnych ma ogromne znaczenie zwłaszcza w obiektach przeznaczonych do hodowli zwierząt. W tym przypadku regulacje prawne określają wymagania, które powinny zostać spełnione, aby chów przebiegał prawidłowo. Właściwa izolacja budynków jest również istotna podczas magazynowania produktów spożywczych. Nie tylko gwarantuje zabezpieczenie składowanych owoców i warzyw, ale także pozwala ograniczyć wydatki związanie z eksploatacją pomieszczeń.

Docieplanie budynków gospodarczych – dlaczego jest ważne?

W przypadku obiektów rolniczych szczególnie istotny jest taki dobór izolacji termicznej, aby pozwalała utrzymywać wewnątrz stałą temperaturę przez cały rok. Powinna ona ograniczać wychładzanie pomieszczeń podczas mrozów oraz zabezpieczać je przed nadmiernym nagrzewaniem podczas letnich miesięcy. Ocieplanie kurników, chlewni i obór za pomocą pianki poliuretanowej o niskim współczynniku przenikania ciepła umożliwia utrzymywanie wewnątrz optymalnego zakresu temperatur. Należy wziąć pod uwagę również fakt, że w obiektach inwentarskich panuje wysoki poziom wilgoci, utrzymujący się w wyniku obecności zwierząt. Z tego względu szczególnie istotnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest niska nasiąkliwość stosowanych materiałów. Konieczne jest także utrzymanie wysokich standardów sanitarnych, obniżających ryzyko wystąpienia chorób u drobiu, trzody i bydła. Pianka PUR umożliwia zachowanie niezbędnego poziomu higieny oraz zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni, dzięki temu, że jest materiałem nienasiąkliwym.

Izolacja wykonana w formie natrysku to także skuteczne wzmocnienie i zabezpieczenie konstrukcji dachu, stropu oraz ścian obiektu. Zabezpieczenie budynków gospodarczych przed działaniem wilgoci jest również istotne podczas składowania warzyw, owoców i zbóż. Właściwa izolacja uchroni magazyn przed rozwijaniem się grzybów i pleśni, dzięki czemu wydłuży świeżość magazynowanych produktów spożywczych. Pozwoli także utrzymywać niską temperaturę w chłodniach bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne.

Izolacje natryskowe obiektów rolniczych – korzyści

Piana poliuretanowa może być z powodzeniem wykorzystywana w różnych typach budynków gospodarczych. Ocieplanie chlewni, kurników i indyczarni za pomocą tego materiału umożliwia zapewnienie optymalnych warunków do chowu zwierząt. Dobre parametry izolacyjne pozwalają utrzymywać stałą temperaturę przez cały rok, a odporność na działanie wilgoci ułatwia spełnienie wymagań sanitarnych w pomieszczeniach inwentarskich. Izolacja poliuretanem to rozwiązanie ekonomiczne, a jednocześnie wygodne i szybkie w realizacji. Wykonana w formie natrysku dobrze przylega do powierzchni różnych materiałów konstrukcyjnych, tworząc bezspoinową warstwę ocieplenia. Tak wykonana izolacja skutecznie ogranicza straty ciepła z budynków, co umożliwia znacznie obniżenie kosztów ich utrzymania, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę znaczne rozmiary większości obiektów gospodarczych.