Chcąc zapobiegać powstawaniu mostków termicznych w konstrukcji budynku, konieczna jest stała izolacja, a także taka, która będzie odporna na warunki atmosferyczne.

Czym są mostki termiczne?

Mostek termiczny, lub inaczej mostek cieplny, jest fragmentem przegrody budowlanej, który posiada dużo wyższy współczynnik przewodzenia ciepła, niż znajdujące się w jego pobliżu elementy. Powoduje to, że w chwili różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz ocieplonego budynku, przegroda wychładza się punktowo. Mostek termiczny jest zatem powodem, dlaczego może powstawać utrata ciepła. Im większy będzie mostek termiczny, tym większą zaobserwujemy utraty ciepła.

Podstawowe skutki występowania mostków termicznych

Tam, gdzie powstanie mostek cieplny, obniżona będzie temperatura, nawet do tego stopnia, że wytworzy się rosa, wskutek skraplania pary wodnej. Jest to bardzo niebezpieczne zdarzenie, które może spowodować zawilgocenie ścian budynku, infiltrację powietrza oraz opóźniony przepływ ciepła.

Gdzie występują mostki termiczne

Można spotkać się z nimi w wielu strefach. Najczęściej wyróżniamy podane miejsca:

  • połączenia między ścianą, podłogą lub dachem,
  • okolice okien oraz drzwi,
  • przy słupkach i otworach na kable, oraz przy rurach. 

Skutki występowania mostków termicznych

Mostki cieplne bezpośrednio przyczyniają się do obniżenia efektywności budynku. Efektywność energetyczna domu lub budynku jest obniżona, co ujemnie wpływa na bilans cieplny budynku. Domownicy odczują to z pewnością poprzez zwiększone koszty ogrzewania.

Kolejnym, częstym skutkiem występowania mostków termicznych jest znaczne obniżenie przegrody zewnętrznej. Efektem tego będzie pojawianie się grzybów i pleśni. Poza aspektem estetycznym, poważniejszą konsekwencją jest negatywny wpływ na zdrowie domowników. Bardzo często zauważa się nasilenia alergii, choroby układu oddechowego lub grzybice.

Czy sam zobaczę mostek termiczny?

Niestety, będąc najzwyczajniej lokatorem, bez profesjonalnego sprzętu, niewiele zda się nasza wiedza teoretyczna. Aby wykryć powstałe mostki cieplne niezbędne jest użycie termografii. Działa to w sposób obrazowania w paśmie średniej podczerwieni. Umożliwia to rejestrację promieniowania cieplnego, które jest emitowane przez budynek, a także precyzyjny pomiar temperatury.

Jak uniknąć powstawania mostków cieplnych?

Wykorzystywanie nowoczesnych sposobów izolacji budynków jest skutecznym rozwiązaniem na występowanie mostków termicznych. Doskonałym przykładem będzie pianka poliuretanowa (pianka PUR).

Pianka PUR czy wełna lub styropian?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie izolacji cieplnej budynku w postaci pianki PUR. Posiada ona korzystniejsze właściwości przenikalności cieplnej niż styropian czy wełna – od 0,02 do 0,034 W/(m2xK).

Rodzaje pianki PUR

Ze względu na budowę, wyróżniamy dwa rodzaje pianki poliuretanowej:

  • pianka zamkniętokomórkowa,
  • pianka otwartokomórkowa.

Pianka zamkniętokomórkowa dzięki swojej budowie, znajdzie idealne zastosowanie do izolacji ścian zewnętrznych. Natomiast pianka otwartokomórkowa używana będzie do ociepleń ścian wewnętrznych – stolarka okienna, poddaszy oraz stropów. W tych miejscach bardzo ciężko jest wykonać ciągłą izolację, co może skutkować występowaniem mostków termicznych. Pianka PUR będzie idealnym rozwiązaniem.

Wykonywanie izolacji pianką poliuretanową staje się coraz popularniejsze w dzisiejszych czasach. Ten rodzaj ocieplenia najlepiej zostawić profesjonalistom, takim jak Firma Dawaluk. Skontaktuj się z nami, by uzyskać darmową konsultację oraz wycenę.