Ocieplanie pianą budynków przemysłowych

Izolacja natryskową pianą poliuretanową to jeden z coraz częściej wybieranych sposobów na wykonanie termomodernizacji obiektów przemysłowych. Piana PUR jest wykorzystywana do ocieplania hal magazynowych, produkcyjnych, warsztatów, chłodni oraz innych budynków. Stosowana jest również w zabudowaniach gospodarczych, takich jak chlewnie i kurniki.

Ocieplanie hal magazynowych i budynków przemysłowych

Natryskowe izolacje poliuretanowe to dobre rozwiązanie termo- i hydroizolacyjne nie tylko w przypadku domów jednorodzinnych, ale również obiektów przemysłowych. Dzięki swoim właściwościom pianka poliuretanowa jest wykorzystywana w przemyśle do izolacji dużych powierzchni, takich jak dachy płaskie oraz ściany hal przemysłowych i magazynów. Takie ocieplenie sprawdzi się również w przypadku warsztatów, hal produkcyjnych oraz chłodni.

Izolacja obiektów przemysłowych – dlaczego piana PUR?

Rodzaj wybranej izolacji jest szczególnie istotny, jeżeli chodzi o ocieplanie hal magazynowych i chłodni, które muszą zapewniać odpowiednie warunki do składowania w nich różnych produktów.  W przypadku budynków przemysłowych stosowana jest w tym celu głównie zamknięto-komórkowa piana poliuretanowa. Charakteryzuje się ona niskim współczynnikiem przenikania ciepła, dzięki któremu stanowi skuteczną izolację termiczną budynków. Nie bez znaczenia jest również jej bezspoinowa struktura, która pozwala uniknąć tworzenie mostków termicznych powodujących straty ciepła. W przypadku dużych powierzchni, z jakimi mamy do czynienia w przemyśle, przekłada się to na naprawdę spore oszczędności finansowe.

Ocieplanie hal magazynowych i chłodni za pomocą natryskowej piany poliuretanowej pozwala jednocześnie zapewnić skuteczną hydroizolację. Zamknięta struktura komórek piany po utwardzeniu jest odporna na wilgoć znajdującą się w pomieszczeniach, dzięki czemu warstwa izolacyjna nie wchłania jej, a to zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów. W przypadku ocieplenia dachu od wewnątrz, warstwa piany działa również antyskropleniowo, zapobiegając gromadzeniu się wilgoci. Ponadto budynki zaizolowane w ten sposób są łatwe do utrzymania w czystości, ponieważ powierzchnie pokryte pianą poliuretanową można myć np. za pomocą myjek ciśnieniowych.

Właściwości piany zamknięto-komórkowej umożliwiają również wykorzystywanie jej w rolnictwie do ocieplania budynków gospodarczych. Izolacja poliuretanowa może być stosowana w chlewniach, oborach, kurnikach i indyczarniach, gdzie dla prawidłowego chowu zwierząt kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej temperatury wewnątrz budynków. Istotna jest tutaj odporność izolacji na wysoką wilgoć panującą w pomieszczeniach, a także jej właściwości antyskropleniowe. Pozwala to zachować odpowiedni poziom higieny, a także zapobiega skapywaniu skraplającej się wody na zwierzęta, co może powodować choroby.

Natryskowa izolacja PUR w obiektach przemysłowych – korzyści

Izolacje poliuretanowe w przemyśle mają jeszcze kilka istotnych zalet. Ocieplanie hal produkcyjnych i magazynowych pianą natryskową pozwala na wykonanie termomodernizacji obiektu w krótkim czasie. Jest to istotne również w przypadku stawiania nowych budynków i pozwala znacząco skrócić czas wykonywania całej inwestycji. Jednocześnie zaletą jest tutaj dobra przyczepność piany PUR do większości materiałów konstrukcyjnych, takich jak drewno, beton, blacha czy płyta OSB. Dzięki temu możliwe jest łatwe pokrycie nią ścian oraz dachów zarówno w nowych budynkach, jak i modernizowanych.

Warto również wspomnieć, że piana poliuretanowa jest odporna na działanie warunków atmosferycznych oraz różnych czynników chemicznych. Wysoka twardość piany o strukturze zamknięto komórkowej to także dodatkowa ochrona przed niszczącą aktywnością gryzoni oraz insektów. Wszystko to sprawia, że ocieplanie hal i innych budynków przemysłowych za pomocą piany PUR to rozwiązanie nie tylko wydajne termicznie, ale również wyjątkowo trwałe.